A tajvani emberek nagyon vendégszeretőek (bár sokan félénkek vagy zavartak, amikor idegenekkel találkoznak), és jártasak a nyugati szokásokban.
Üzleti öltözködés
Üzleti vagy hivatalos alkalmakra a szabály majdnem pontosan ugyanaz, mint nyugaton. A hölgyek ruhát, szoknyát vagy nadrágkosztümöt viselnek. Az urak nyakkendőt és mindenekelőtt jó minőségű bőrcipőt hordanak.
Cipő
A cipőt mindig illik lehúzni, ha belép valakinek az otthonába. A házigazda általában ad egy pár papucsot a bent tartózkodás idejére.
Nyilvános helyeken a cipő lehúzása nem elvárás. Kivételt képeznek azok a tatami szőnyeggel berendezett éttermek, teaházak.
Tajvanon sok könyvtárban vagy elegánsabb intézményben egyáltalán nem engedélyezett a szandál viselete. Művelt emberek a szandált sem a városban, sem a munkahelyen nem használják.
Köszönés
Találkozáskor a tajvani emberek általában kezet fognak. A nagyon hivatalos alkalmak kivételével - például díjak átvétele - rendszerint nem hajolnak meg, mint Koreában és Japánban.
Amikor valaki ajándékot, pénzt, csomagot vagy dokumentumot ad át, illendő, ha mindkét kezével nyújtja át azokat. Szimbolikus jelentése az, hogy az ajándék az átadó fél személyiségének kiterjesztése.
Nyugodt viselkedés
A keleti emberek nyilvánosság előtt soha nem lesznek mérgesek, és mélyen sérti őket, ha partnerük ezt teszi.
Amikor először találkoznak egy üzleti partnerrel, a tajvani emberek igyekeznek sok kérdést feltenni, amelyek közül számos kissé személyesnek tűnhet a hazai kultúra szabályai szerint. Ezek vonatkozhatnak a fizetésre, a birtokolt vagyontárgyak értékére, vagy akár a család tagjaival kapcsolatos különböző részletekre. A kérdések a barátkozást hivatottak megkönnyíteni.
Nevetés
A tajvani emberek nevetnek, ha zavarban vannak. Ha meglökik Önt valahol, valószínűleg nevetni fognak, leplezve zavarukat. A látszat ellenére bizonyára nagyon sajnálják, csupán enyhíteni szeretnék a kínos helyzetet.
Étkezés
Bár sok nyugati stílusú étteremben a kés, villa, és kanál sem ismeretlen, országszerte használatos eszköz a pálcika.
Evés közben elfogadott a tányér áll alá helyezése, illetve az ételből fennmaradó hulladék - például csontok - tányér széle alá helyezése.
Borravaló
Az elegánsabb hotelekben megszokott borravalóval szemben éttermekben ritkán várják ezt el. Amennyiben az étterem alkalmazza a gesztus eme típusát, úgy azt hozzáírják a számlához.
Italozási szokások
Amennyiben italt töltöttek Önnek, javasolt háromszor megütögetni az asztalt az üveg mellett. Ez az udvarias megköszönés a háromszori meghajlás hagyományának kicsinyített változata.
A hagyományos kínai pohárköszöntő során az egyik fél mindkét kézzel magasba emelvén a poharát ivásra szólítja fel a partnerét. A másik személy szintén két kézzel emeli fel a poharát és egymás szemébe nézve mindketten egyszerre isznak.
A jellegzetes tajvani pohárköszöntő a hotala. Ha ezt a pohárköszöntőt kínálják, mindkét személytől elvárják, hogy fenékig ürítsék poharaikat. A baráti kötelék megerősítése céljából javasolt Önnek is pohárköszöntőt mondani társa egészségére.
Amennyiben Ön nem óhajtja a teljes adagot meginni, gyorsan köszönje meg a „suei yi" kifejezéssel, ami azt jelenti „ahogy Ön kívánja." Utána mindketten annyit kortyolhatnak, amennyit akarnak.
Közös italozás esetén a házigazdák gyakran kötelességüknek érzik eljuttatni vendégeiket a teljes részegség állapotába. De ha Ön elérte a határt vagy egyáltalán nem akar inni, akkor egy jó kifogás segítségével udvariasan utasítsa vissza.
„Jó hírnév cseréje ’Miantze"
A nagylelkűség a jó hírnév lényege. Elfogadni a barátok nagylelkűségét (udvarias ellenállást tanúsítva) egy út a csekélyebb anyagi lehetőségű és társadalmi pozíciójú embereknek, hogy valamilyen értéket adjanak másoknak.
Tajvanon az emberek ragaszkodnak ahhoz, hogy barátaiknak, üzleti partnereiknek ételt és italt vásároljanak, ajándékokat, cigarettát adjanak. Ha a másik fél ezt visszautasítja, még jobban fognak erősködni. Minél inkább vonakodik, annál inkább kitartanak mellette és így tovább.
Hitük szerint adni ugyanaz, mint kapni, és ha mindig kapsz, végeredményben veszítesz. Ezért gyakori az étteremben a pénztárnál egymással küzdő barátokat látni.
Az üzletembereknek érdemes azon gondolkozni, hogy milyen módon előzhetnék meg üzlettársaikat a számla rendezésénél; ezzel emelkedni fog a becsületük a szemükben.
Hálózat
A tajvani életnek régóta fontos jellemzője a személyes kapcsolatok (kuanhsi) hálózatának kiépítése.
A kuanhsi egy társadalmi kötelék két ember között, akik segítik egymást. A kuanhsi kapcsolatok hálózatával egy személy kiaknázhat üzleti lehetőségeket, információkat találhat és segítséget kaphat nehéz időkben.
A kuanhsi fontos alkotóelemét képezik a közös lakomák, golfozás és karaoke éneklés, valamint a folyamatos ajándékozás (órák, csokoládé, ital, stb.). Két üzletembernek, akik érdekeltek a kölcsönösen előnyös üzletkötésben, érdemes kiművelni magukat a kuanhsi-építés szertartásaiban.
Néhány külföldi meglepődve fedezi fel, hogy a tajvani barátok különös kérésekkel fordulhatnak hozzájuk. De azt is jó tudni, hogy a barátai nagyon komolyan veszik kötelességüket, hogy segítsenek Önnek.
Az életkor tisztelete
A tajvani kultúra jól ismert arról, hogy speciális értékként kezeli az idősebbek tiszteletét. Üdvözléskor először a legidősebbet köszöntik, kinyitják neki az ajtót, italt töltenek neki.
Tabuk és babonák
Ha valakitől ajándékot kap, az a legjobb, ha nem bontja ki az illető előtt.
Amikor valaki névjegykártyát ad Önnek, ne tegye azt a farzsebébe, ezzel azt jelzi, hogy rá akar ülni.
Étkezés után soha ne hagyja a pálcikákat a tányérja alján lévő maradék rizsben felállítva. Ezt az emberek kegyhelyeken teszik, amikor felajánlják az ételt az ősapák szellemének.
Ha azt akarja, hogy valaki odamenjen Önhöz, lefelé fordított ujjal integessen, mintha az ujjai valamit söpörnének Ön felé. Ez a mozdulat használatos akkor is, amikor taxit hívunk.
Ne adjon senkinek ajándékba faliórát vagy zsebkendőt.
Család
A tajvani társadalom gerincét még mindig a többgenerációs családok alkotják. Az átlagos tajvani ház alapterülete kb. 1400 négyzetláb (kb. 120 négyzetméter), 65 %-kal nőtt a 40 évvel ezelőttihez képest. A háztartás alapvető készüléke a televízió, a telefon, a légkondícionáló és a motorkerékpár.
Munka és oktatás
Az egyetem elvégzését követően kezdődik a hosszú távú „dolgozz és takarékoskodj keményen" életstílus. A pénzt szorgalmasan félreteszik a három nagy szerzeményért: a ház, az autó és a fiúgyermek.
Kikapcsolódás
Az átlagos tajvaniak nagy filmrajongók, a világ egyik legmagasabb, egy főre jutó mozi-látogatottsági arányával büszkélkedhetnek. Tajvanon a sportok közül a baseball, a harcművészet és a golf a legnépszerűbb.